top of page

ČAROVNÉ PORTUGALSKO

Portugalsko leží na juhozápade Európy a zaujíma zhruba šestinu Pyrenejského polostrova. Má cez 10 miliónov obyvateľov, ktorí majú vlastný jazyk – portugalčinu, zachovávajú jedinečnú kultúrnu tradíciu a sú to večne usmievaví a pozitívne naladení ľudia. Portugalsko má iba jedného suseda – Španielsko, ostatnú hranicu tvorí Atlantický oceán. Dve veľké rieky Tejo a Douro pramenia v Španielsku a pretekajú Portugalskom na západ k Atlantickému oceánu. Krajina je veľmi rozmanitá, na severe sú tradičné poľnohospodárske oblasti, južné oblasti sú obdarené krásnymi piesčitými plážami na pobreží Atlantického oceánu. Oblasť Algarve je vyhľadávanou turistickou destináciou, aj keď nie typickým dovolenkovým cieľom Slovákov. Pre nás je Portugalsko ešte tak trochu neznámou a vzdialenou krajinou. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme si túto krajinu zvolili za cieľovú krajinu mobility.

 

Počas nášho pobytu sme mali možnosť aspoň trochu spoznať najzaujímavejšie mestá Portugalska. Okrem Bragy sme navštívili hlavné mesto Lisabon, pútnické miesto Fatimu, historické Porto a Valenca do Minho. Počas všetkých výletov nás sprevádzal usmievavý a charizmatický Leandro z partnerskej organizácie Bragamob.

BRAGA

​Braga je historické mesto na severe Portugalska v regióne Norte. Je zároveň hlavným mestom tohto regiónu a tretím najväčším mestom Portugalska. Mesto osídľovali Kelti už v 2. storočí p. n. l.. Neskoršie sa stala hlavným administratívnym centrom Rimanov. Medzi 11. a 18. storočím tu malo svoje sídlo arcibiskupstvo. Najznámejšou pamiatkou mesta je kostol Igreja Bom Jesus do Monte, ku ktorému každoročne po dlhých terasových schodoch vystúpia tisícky pútnikov. Pre veľký počet kostolov sa Braga nazýva aj „Rím Portugalska“.

Porto

​Porto je druhé najväčšie mesto Portugalska, ktoré sa rozkladá nad ústím rieky Douro do Atlantiku. Do Porta sme cestovali vlakom a tak sme mali možnosť poznať zaujímavé vlakové nádražie Santo Bento. Bolo postavené podľa návrhov architekta Marquesa da Silvy na mieste pôvodného kláštora, po ktorom nesie svoje meno. Dvorana je obložená 20 000 kachličkami, ktoré znázorňujú výjavy z portugalskej histórie. V Porte sme sa poprechádzali historickým centrom mesta, ktoré je zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Plavili sme sa po rieke Douro a na jej ľavom brehu sme obdivovali vinné pivnice, v ktorých dozrieva slávne portské víno, ktoré sme mali možnosť aj degustovať

Valeça do Minho

Valeça do Minho je historické mesto pri hraniciach so Španielskom, rozkladajúce sa na kopci na riekou Minho. Mesto so zachovanými gotickými a renesančnými domami chráni dvojité opevnenie zo 17. storočia. Po prehliadke mesta nás naši sprievodcovia previezli až do Španielska na pobrežie Atlantického oceánu, kde sme si aj napriek tomu, že bol začiatok decembra, omočili aspoň nohy. 

Lisabon

Lisabon – hlavné mesto Portugalska – mesto siedmich pahorkov nad riekou Tejo. Lisabon sa nedá spoznať za jeden deň, ale mali sme aspoň možnosť nasať  jeho atmosféru. Prešli sme sa uličkami starého mesta, vyšli sme trasou legendárnej žltej električky č. 28 až hore do Castela de Säo Jorge. Tu sme sa mohli z vyhliadok nazývaných miradouro kochať pohľadom na celé mesto. Starobylou štvrťou Alfama sme zišli na nábrežie rieky Tejo až k námestiu Praça do Comércio, ktoré za čias portugalskej ríše slúžilo ako „prijímací salón“ pre hostí, ktorí priplávali po mori. Zaujímavé bolo aj predmestie Belém. Tu sa týči jedna z najzaujímavejších lisabonských pamiatok veža Torre de Belém, ktorá pochádza z roku 1521. Pôvodne bola postavená ako maják a strážna veža, dnes je zaujímavou turistickou atrakciou. Na spiatočnej ceste sme navštívili pútnické mesto Fátimu. Najväčšou atrakciou mesta je bazilika, ktorá tu bola postavená na počesť zjavenia Panny Márie trom deťom v roku 1917.

 

Viac sme už v Portugalsku nestihli. Krajina nás však očarila svojou malebnosťou, históriou, prírodou a milými ľuďmi. Asi každý z nás si v duchu sľúbil, že sa tu ešte niekedy vráti.

bottom of page