top of page

Krásny mesiac za nami a my len smutne spomíname na to, ako nám v tejto krajine bolo úžasne. Bol to mesiac plný nezabudnuteľných zážitkov, skúseností, no i nových priateľstiev. Portugalsko je nádherná krajina a ja nikdy nezabudnem na to, čo nám všetko dala. Ochutnali sme miestne špecialitky, naučili sme sa nový jazyk, no aj utužovali angličtinu, spoznali nových ľudí, ktorí sú vždy plní dobrej nálady a hlavne veľmi usmievaví.

Ako vlastne vyzeral náš obyčajný deň? ... zazvonením budíka alebo upozornením, že chýbame v škole. Áno, bolo krásne vidieť, že u nás na Slovensku majú už 4. hodinu a my len vstávame. Po náročnom vstávaní sme ako obvykle išli na raňajky, ktoré nám hotel ponúkal. Boli naozaj veľmi bohaté. Každý si mal z čoho vybrať. Inak nemôžem zabudnúť nespomenúť to, že sme boli ubytovaní v 5 hviezdičkovom hoteli. No a po raňajkách sme sa išli na izbu umyť, obliecť a šup do roboty. V robote sme boli do 18.00 h. Ja konkrétne som pracovala na agroturistickom statku CASA FUNDEVILLA. Tu sme sa naučili pracovať na systéme Booking, variť, sadiť :D. Každý deň sme tu mali parádny obed, ktorý nám uvarili najzlatšie tetušky pod slnkom. Po robote po nás prišli naši obľúbení vodiči a zaviezli nás späť na hotel. Následne sme mali 2 hodiny voľno a o 20.00 h nás čakala večera s našimi obľúbenými pracovníkmi. Po večeri sme sa rozliezli na izbu a buď sme len tak oddychovali, alebo sme si spravili „izbovicu.“

Čo mi táto prax dala? Častá otázka, ktorú si dookola kladiem. Určite mi priniesla lepší pohľad na svet, že aj v takej krajine, v ktorej majú veľké problémy s požiarmi, nie je dôvod, aby sme sa neusmievali. Úsmev to je to, čo v našej krajine chýba. Dala mi tiež príležitosť spoznať Portugalsko ako také, prostredníctvom rôznych výletov. Navštívili sme Porto, kde sme ochutnali Portské víno, Lisabon, v ktorom sme videli nádherné pamiatky, a cestou sme sa zastavili vo Fatime, kde sme sa pomodlili. Nakoniec sme si vychutnali aj studený oceán v Španielsku. Táto prax mi priniesla len veľa plusov. Myslím si, že keby som tuho rozmýšľala, nič zlé by som nenašla.

Nakoniec musím dodať, že som vďačná škole, že mi takúto príležitosť ponúkla a verím, že naďalej bude takéto projekty poskytovať ostatným žiakom našej školy. Lebo každý jeden z nás by si mal takúto prax skúsiť na vlastnej koži. Ešte raz ďakujem.

See you again in Portugal

Simona Baricová

bottom of page